Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 9309283



*

nr 930 9283


Skål

med insats, Nysilver/Porslin, Rörstrand, diameter: 23


Utrop:

300 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 december 2014
kl 18:45:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/12 12:58:43 1      150 kr
15/12 17:48:06 2      150 kr
15/12 17:48:06 1      150 kr (Budbetjänt)
15/12 17:49:32 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: insats keramik nysilver pläter porslin rörstrand skandinavien skål sverige
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8256 InsatsskÃ¥lar
    glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:59
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8232 SkÃ¥l
    på fot. Diameter: 25 cm, höjd: 31 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09
  • 8041 SkÃ¥l pÃ¥ fot
    Eva Englund (1937-1998), Sverige. Maja, Orrefors, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:02




Ladda ner broschyr